به گزارش پایگاه خبری سازمان های غیردولتی ایران(وطن)؛ در سال ۱۹۹۱ یعنی یک دهه پس از ظهور بیماری ایدز، گروهی ۱۲ نفره از هنرمندان که با یک موسسه هنری در نیویورک همکاری می‌کردند، پروژه‌ای را برای آگاه‌سازی در مورد بیماری ایدز تعریف کردند. این گروه که شامل عکاسان، نقاشان، فیلم‌سازان و طراحان صحنه و لباس بود، پس از یک جلسه همفکری، تصمیم گرفتند که نمادی ساده، یعنی روبان قرمز را برای آگاه‌سازی در مورد این بیماری انتخاب کنند. این نماد بعدها به عنوان یکی از شناخته شده‌ترین نمادهای «ترویج و حمایت‌گری» از گروهی از بیماران شناخته شده است و امروزه، یعنی حدود ۳۰ سال پس از شناسایی اولین موارد ایدز در جهان، روبان قرمز به عنوان نماد بین‌المللی آگاهی‌رسانی و حمایت از کسانی که با ویروس اچ آی وی زندگی می‌کنند، شناخته می شود.

باشگاه یاران مثبت تهران به عنوان برنده جایزه روبان قرمز سال ۲۰۱۶ در بیست و یکمین کنفرانس بین المللی ایدز معرفی شد. ده سازمان مردم ­نهاد (سمن) استثنائی به دلیل فعالیت­ های الهام­ بخش خود در راستای پایان بخشیدن یا کاهش دادن اثرات شدید همه ­گیری ایدز موفق به کسب جایزه روبان قرمز سال ۲۰۱۶ شده اند. این سازمان­ها جوایز خود را طی مراسمی ویژه در بیست­ و یکمین کنفرانس بین­ المللی ایدز دریافت کردند که چهارشنبه در شهر دوربان کشور آفریقای جنوبی برگزار شد.

پایگاه خبری وطن در گفت و گو با” بهاره چیت ساز” فعال اجتماعی به بررسی کنفراس جهانی ایدز و مراسم روبان قرمز پرداخته است.

این کنفراس جه هدفی را دنبال میکند و چه کسانی در این کنفراس شرکت میکننند؟
این کنفرانس بین اللملی با حضور سازمان های مردم نهاد،فعالان اجتماعی،پزشکان و مرتبطین با حوزه بهداشت و درمان ، از سراسر جهان با هدف بررسی خلاقانه و پایدار ارتقای فعالیت های پیشگیرانه ،فراهم سازی درمان و حمایت از افرادی که با ویروس اچ آی وی زندگی میکنند برگزار می شود که در این مراسم اهداء جایزه روبان قرمز راهکارهای جلوگیری از برچسب زنی ، تبعیض و جرم زدایی از بیماری ایدز بررسی می شود.

مراسم red ribbon award چه زمان هایی برگزار میشود ؟

مراسم روبان قرمز(Red Ribbon Award)هر دوسال یکبار توسط برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز (UNAIDS) در کشورهای مختلف برگزار می شود . امسال یعنی سال ۲۰۱۶ این مراسم ۱۸ تا ۲۲ جولای در آفریقای جنوبی برگزار شد که این کنفرانس برای اولین بار در سال ۲۰۰۶ برگزار شده است.

این جایزه به چه سازمان هایی تعلق میگیرد ؟
جایزه روبان قرمز به سازمان هایی که فعالیت های جدید و خلاقانه در زمینه پیشگیری،درمان و مددکاری و متناسب با اولویت های جهانی اعم ازبرچسب زدایی ، تبعیض و جرم زدایی از بیماری ایدز انجام داده اند تعلق می گیرد. البته که اشخاص حقیقی هم در صورت فعالیت های جدی و خلاقانه میتوانند کاندیدای گرفتن این جایزه باشند.

ملاک های سنجش و ثبت نام در این کنفراس بین المللی و کاندیدا شدن برای دریافت جایزه چیست؟
ملاک های سنجش و ثبت نام در کنفرانس بین المللی ابتکار و پشتکار مردمی، سازمانی که مورد حمایت جامعه و مردم است، سازمانی که مبتنی بر صداقت باشد و سازمانی که جمعیت هدفشان افرادی هستند که با ایدز زندگی میکنند و ملاک دیگر انتخاب، تنها سازمان هایی که بیش از یک سال از زمان تاسیس آنها گذشته است، باید بودجه عملیاتی سالانه یآنها زیر ۲۰۰هزاردلار آمریکا باشد وافراد در صورتی که کار قابل ارایه ای در این زمینه داشته باشند به صورت مستقل از NGo هم میتوانند اقدام کنند.

در این رخداد بین المللی سازمان های که در حوزه های سلامت و رفاه،کم کردن نابرابری ها و کاهش نابرابری ، تبعیض در میان جوانان مخصوصا زنان جوان و مخصوصا مبتلان به ایدز، گسترش خدمات پیشگیرانه و توانمند سازی زنان در مقابله با ایدز، توانمند سازی زنان تن فروش و مردانی همجنسگرا، توانمند سازی و کاهش نابرابری میان زندانیان و یا پناهندگان، برابرسازی جنسیتی، تمرین و ترویج هنجارهای جنسیتی سالم در میان مردان و زنان ، کاهش خشونت های شریک جنسی و کم کردن تاثیر اچ آی وی ، کمک به صلح فراگیر جوامع و مشارکت جهانی فعالیت داشته باشندمی تواند ثبت نام کنند و سازمان ها پس از ثبت نام اولیه ، مدارک و فعالیت آن ها توسط کمیته ی تخصصی بررسی میشود و در صورت صلاحیت به این کنفرانس دعوت می شوند.

امسال چه کسانی در این مراسم حضور یافتند ؟
امسال این مراسم ۱۸ تا ۲۲ جولای در شهر دوربان آفریقای جنوبی برگزارشدکه حدود ۱۶هزار فعال اجتماعی ، مدیران سازما ن های مردم نهاد، پزشکان و مدیران وزارت بهداشت و مدیران ارشد دفاتر سازمان ملل از ۱۲۰ کشور جهان شرکت کردند همچنین از روحانیون مسلمان نیز در مراسم اهداء جایزه روبان قرمز حضور داشتتند.

امسال چه محورهایی در این کنفرانس بررسی شد؟
محورهای مورد بررسی در کنفراس ۲۰۱۶؛ همجنسگرایان، تن فروشان و مصرف کنندگان تزریقی مواد بود و در این کنفراس طبق بیانیه ۲۰۱۵ UNAIDS انگ زدایی در مورد این بیماری تاکید و بررسی شد، همچنین در این کنفراس تکامل حلقه ی ارتباطی بین دولت ،سازمان های مردم نهاد و مذهب جهت پیشگیری ، آموزش و درمان پیگیری شد.

چه چیزی در مراسم امسال به نظر شما قابل اهمیت بود ؟
آنچه در مراسم روبان قرمز امسال دارای اهمیت بود تمرکز بر روی خاورمیانه و آسیای مرکزی که ۱۷ کشور از این منطقه در این کنفرانس بین المللی حضور داشتند . دلیل متمرکز بودن بر این منطقه اینگونه عنوان شد، طبق آمارهای جهانی، گسترش ایدز در کشورهای آفریقایی قابل کنترل تر گشته است اما بررسی های نشان می دهد تعداد مبتلایان به اچ آی وی رو به افزایش است و گزارش ها نشان می دهد درصد قابل توجه انتقال اچ آی وی از راه جنسی در این کشورها است.

این جایزه به چه سازمان هایی امسال تعلق گرفت ؟
کنفرانس بین المللی جایزه روبان قرمز روز ۱۹ جولای از میان ۱۰۰ ها کاندیدا برای گرفتن جوایز این جایزه به چند به سازمان از کشورهای مختلف اهدا شد که خوشبختانه ایران امسال هم پس از سه سال متوالی ۲۰۱۲-۲۰۱۴-۲۰۱۶ توانست در یکی از بخش ها جایزه را دریافت کند ، بلیز در دسته ی سلامت، بروندی در دسته ی کاهش نابرابری ها، کنیا و نیجریه در دسته برابری جنسیتی، نپال و باشگاه یاران مثبت ایران در زمینه ی پیش گیری، نیجریه و شیلی در زمینه گسترش صلح و نیوزلند در زمینه ی همکاری های جهانی جوایز برنامه مشترک سازمان ملل متحد در زمینه ایدز را دریافت کردند.
امید است که فعالیت های پیشگیرانه ، آموزشی ، درمانی و انگ زدایی و تبعیض از این بیماری در ایران همچنان دنبال شود تا بتوانید در سال ۲۰۱۸ بار دیگر موفقیت ایران در این زمینه را شاهد باشیم.